1 ZŁ 1929 bez znaku mennicy, 50 zł 1938 bez znaku mennicy

1 złoty z 1929 roku to ciekawa moneta obiegowa – mimo olbrzymiego 32 milionowego nakładu, do dziś niewiele monet zachowało się w pierwszym stanie, przez co stanowią ciekawy okaz dla kolekcjonerów.

Jeszcze ciekawsza jest jednak kwestia bardzo rzadkich egzemplarzy monety 1 zł 1929 bez znaku menniczego, które przez dłuższy czas uznawane były za numizmatyczny mit. Okazuje się jednak że istnienie takiej wersji monety potwierdzone zostało w kilku źródłach, w tym źródłach przedwojennych. Niestety wciąć tajemnicą pozostaje w jaki sposób ta wersja złotówki dostała się do obiegu. Z uwagi na brak oficjalnej przedwojennej noty mennicy jak i na wojenne zniszczenia dokumentów i zasobów tej instytucji, rozwiązanie tej zagadki wydaje się dziś niemożliwe, jednakże istnieje szereg teorii tłumaczących taki stan rzeczy. Wiodącym założeniem jest istnienie błędnego stempla menniczego, przy czym błąd ten został względnie szybko rozpoznany i skorygowany, przez co do obiegu trafiła niewielka ilość monet.

Ilość złotówek bez znaku mennicy jest kolejną zagadką. Jeszcze kilkanaście lat temu oceniano monetę te na dosłownie jednostkowy unikat, tymczasem im bliżej naszych czasów, wraz z lepszym przepływem informacji między numizmatykami, między innymi za pomocą sieci, coraz więcej potwierdzonych przypadków jest odnajdowanych. Problem dodatkowo utrudnia proceder stosunkowo niezawiłego podrobienia tego egzemplarza poprzez usunięcie znaku menniczego z normalnej złotówki. Dla niewprawnego oka, taka „legendarna” złotówka może wyglądać przekonywająco.  Oczywiście takie fałszerstwa są nie do ukrycia przy eksperckim oglądzie monety.

Moneta 1 zł 1929 bez znaku mennicy w gradingu PCG VF 35 (stan 3).
Szacunkowa wartość to 250 zł.

Oznaczenie na slabie W/O MM (ang. without mint mark, bez znaku mennicy)

Moneta 1 zł 1929 bez znaku mennicy w gradingu PCG XF 40 (stan 3+).
Szacunkowa wartość to 300 zł

Bardzo ciekawym tematem są również okupacyjne 50 gr używane pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie:

Moneta 50 groszy 1938 bez znaku mennicy w bardzo ładnym stanie zachowania  PCG Au 58 (stan 2+). Szacunkowa wartość to 300 zł

3 myśli nt. „1 ZŁ 1929 bez znaku mennicy, 50 zł 1938 bez znaku mennicy

  1. Zbieram głównie banknoty, ale uważam, że obiegówki z 2 rp to jeden z bardziej wdzięcznych tematów do kolekcjonowania. Na uwagę zasługuje zwłaszcza bogactwo odmian, typu „ze znakiem”, „bez znaku”, odwrotka itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>